Lasersko uklanjanje dlaka – postupak, prednosti i nedostaci

lasersko uklanjanje dlačica

Ako niste zadovoljni s brijanjem ili bilo kojim drugim načinom kojim ste do sada uklanjali neželjene dlačice, lasersko uklanjanje bi moglo biti pravo rješenje za vas. Lasersko uklanjanje dlaka ima svoje vrline, ali i mane, a bitno je da prije postupka budete dovoljno informirani. 

Pročitajte koje su prednosti i nedostaci laserskog uklanjanja dlačica i što možete očekivati tijekom ovog postupka.

Prednosti laserskog uklanjanja dlačica

Lasersko uklanjanje dlačica se temelji na korištenju laserske diode koja stvara svjetlost određene valne duljine i koja može prodrijeti do korijena dlačice. Svjetlost se prevodi u toplinu koja uništava matične stanice u korijenu dlake. 

Tretman izgleda tako da se koža namaže specijalnim gelom te se laserskim zrakama prelazi preko tog područja. Klijent može osjetiti lagano ubadanje ili bockanje, ali sami tretman ne boli.

Laseri danas imaju ugrađene sustave za hlađenje što smanjuje osjećaj neugodnosti, a ujedno djeluje pozitivno na oporavak kože poslije tretmana. 

S obzirom na to da laserska dlaka djeluje na korijen dlake u rastu, bit će potrebno obaviti više tretmana kroz duži vremenski period. Nisu sve dlake u istoj fazi rasta, a ako želite ukloniti sve dlake s nekog područja, treba se pričekati da sve prođu kroz iste faze.

Laseri su korisni za uklanjanje neželjenih dlačica s:

  • lica,
  • nogu,
  • ruku,
  • bikini dijela,
  • drugih područja.

Ipak, nije svatko pogodan kandidat za lasersko uklanjanje dlačica te trebate ispuniti određene kriterije kako biste odgovarali zahtjevima. Možete biti pogodan kandidat ako:

  • imate svijetlu kožu i tamne dlačice,
  • trebate tretirati veću površinu,
  • možete podnijeti određenu dozu neugode,
  • si možete priuštiti cijenu tretmana,
  • ste se dobro informirali o procesu uklanjanja dlačica,
  • trajno želite ukloniti dlačice. 

Prednosti laserskog uklanjanja uključuju:

  • preciznost – laseri mogu ukloniti dlačice bez da oštete okolnu kožu,
  • brzinu– svaki puls lasera traje manje od sekunde i može ukloniti više dlačica u isto vrijeme te se mala područja kao ona iznad gornje usne mogu riješiti u manje od minute, a velika područja poput leđa ili nogu mogu se riješiti u vremenu do sat vremena,
  • dugotrajne rezultate– oko 90% pacijenata imaju stalni gubitak dlačica nakon prosječno tri do pet tretmana.

Lasersko uklanjanje dlačica nije isto kao IPL depilacija, koja obuhvaća tretiranje dlačica svjetlošću raznih valnih duljina. Svjetlost djeluje na kožne pigmente koji prenose toplinu na dlačice i uništavaju ih. 

Tretmani IPL depilacijom traju puno duže nego laserski, a efekti su nešto slabiji. Tretman se preporučuje osobama svjetlijeg tena jer ipak utječe na pigmente koji daju boju koži. Više o tome pročitajte ovdje

Laser

Kako se pripremiti za lasersko uklanjanja dlačica?

Lasersko uklanjanje je puno više od jednostavnog uklanjanja neželjenih dlačica. To je medicinski proces koji zahtjeva trening i pripremu kako bi se uspješno izvršio, a sa sobom nosi i određene rizike. Prije nego što se odlučite na ovaj proces sve dobro raspravite sa svojim liječnikom.

Ako ste odlučili ići na lasersko uklanjanje onda bi trebali prestati s uklanjanjem dlačica voskom ili bilo kojim drugim sličnim načinom do šest tjedana prije tretmana. To je zbog toga što laseri ciljaju korijen dlačica, a taj korijen se privremeno uklanja kada koristite vosak.

Isto tako izbjegavajte sunce do šest tjedana prije i nakon tretmana. Izloženost suncu će smanjiti mogućnost uspjeha tretmana i povećava šanse za komplikacije nakon tretmana.

Što očekivati tijekom laserskog uklanjanja dlačica?

Prije samog procesa vaše dlačice će biti „podšišane“ na nekoliko milimetara iznad površine kože. Laserska oprema će biti namještena ovisno o boji, debljini i lokaciji vaših dlačica kao i boji kože.

Ovisno o tome koja vrsta lasera se koristi, vi i vaš liječnik ili osoba koja obavlja proces uklanjanja ćete morati nositi zaštitu za oči, a možda ćete morati i zaštiti okolne dijelove kože gelom i posebnim uređajem.

Kada se proces završi dobit ćete led za hlađenje kože, kremu protiv upale ili hladnu vodu kako bi smanjili bilo kakvu neugodnost. Tretman se treba ponavljati sve dok vaše dlačice ne prestanu rasti.

To su mjere opreza koje se uvijek trebaju poduzeti. Osim toga, trebate znati i sljedeće:

  • neke dlačice mogu biti otporne na laserski tretman,
  • laser može promijeniti boju kože jer će na nekim dijelovima obuhvatiti i kožne pigmente, posebno ako se laserom koristi nestručna osoba,
  • laserski tretman može uzrokovati promjene u teksturi kože poput ljuštenja i bubrenja,
  • ne smijete koristiti antibiotike protiv upaljenih akni netom prije laserskog tretmana i preporučuje se čekanje od bar mjesec dana prije tretmana,
  • trebate izbjegavati tretmane protiv celulita bar mjesec dana prije tretmana,
  • prije tretmana trebate ukloniti šminku, dezodoranse i kreme za tijelo. 

Lasersko uklanjanje dlaka ne može jamčiti potpuno i trajno uklanjanje neželjenih dlačica. Zbog svoje prirode, neke dlačice se neće ukloniti, a neke će narasti slabije i bljeđe. 

Uspjeh uklanjanja dlačica će ovisiti o:

  • mjestu tretmana – za dlake na prsima, leđima i licu treba više tretmana nego za dlaku na nogama,
  • količini i vrsti pigmenta u dlaci – više pigmenta eumelanina u odnosu na feomelanin dovodi do boljeg uklanjanja dlačica,
  • valnoj duljini lasera – što je veća valna duljina lasera, to će on više prodrijeti u korijen dlake, a to je značajno za dlačice s dubokim korijenom poput onih na leđima ili bikini zoni,
  • promjeru zrake – što je veći promjer svjetlosne zrake lasera to će on bolje djelovati na uklanjanje dlačica,
  • hormonima – ako hormoni nadbubrežne žlijezde i jajnika nisu u normalnim razinama, broj potrebnih tretmana laserom može biti povećan,
  • receptorima za hormone – na nekim područjima u tijelu poput lica, prsa i leđa postoji više ovih receptora za muške spolne hormone koji utječu na prijevod nezrelih svjetlijih dlaka u zrele tamne dlake. 
Neželjene dlačice

Oporavak i rizici

Dan ili dva nakon postupka, dio kože gdje ste uklanjali dlačice činit će se kao da se izgorjeli na suncu. Kreme i mješavine za hlađenje mogu pomoći.

Tijekom sljedećeg mjeseca ispadat će vam dlačice tamo gdje ste obavili tretman. Koristite kremu za sunčanje kako bi se zaštitili. Potencijalne nuspojave uključuju otečenost, crvenilo i ostanak ožiljaka. Trajni ožiljci ili promjene u boji kože su vrlo rijetki.

Gdje napraviti lasersko uklanjanje dlačica?

Lasersko uklanjanje dlačica se može obaviti u dermatološkim poliklinikama i specijalnim dermatološkim centrima. Prije nego odete na tretman, dobro proučite sve uvjete i usluge koje određena ustanova pruža.

Također, uvjerite se da će tretman laserom obaviti stručna i obrazovana osoba. Prije samog tretmana su mogući besplatni pregledi kože i savjetovanje oko potrebnih dolazaka na uklanjanje dlačica. 

Cijena laserskog uklanjanja dlačica za jedan tretman je oko:

  • nadusnica – 650 kuna,
  • pazusi – 1000 kuna,
  • bikini zona – 1700 kuna,
  • potkoljenica – 1500 kuna,
  • natkoljenica – 2000 kuna,
  • ruke – 1300 kuna. 
Dlake

Lasersko uklanjanje dlaka kod kuće – alternativa

Ako ne želite ili ne možete otići na lasersko uklanjanje dlaka u neku polikliniku, postoji alternativa. To je uklanjanje dlačica kod kuće IPL uređajem. Međutim, profesionalno uklanjanje dlačica kod kuće uz pomoć lasera nije moguće obaviti.

IPL uređaji su dobri, ali ipak nose rizik od nestručnog rukovanja i male efikasnosti. Cijena jednog IPL uređaja za uklanjanje dlačica je oko 3500 kuna.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

3.79 / 5   29

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: lasersko uklanjanje dlaka, lasersko uklanjanje dlaka cijena, lasersko uklanjanje dlaka forum, laserska epilacija stetnost, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu