BlokMax Lady (200mg) – Uputa o lijeku

BlokMax LADY 200 mg filmom obložene tablete ibuprofen

Pažljivo pročitajte cijelu uputu prije nego počnete uzimati ovaj lijek jer sadrži Vama važne podatke.

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je propisano u ovoj uputi ili kako Vam je rekao Vaš liječnik ili ljekarnik.

  • Sačuvajte ovu uputu. Možda ćete je trebati ponovno pročitati.
  • Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom ljekarniku.
  • Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika. To uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Pogledajte dio 4.
  • Obavezno se obratite liječniku ako se ne osjećate bolje ili ako se osjećate lošije nakon 3 dana.

Što se nalazi u ovoj uputi:

  1. Što je BlokMax LADY i za što se koristi
  2. Što morate znati prije nego počnete uzimati BlokMax LADY
  3. Kako uzimati BlokMax LADY
  4. Moguće nuspojave
  5. Kako čuvati BlokMax LADY
  6. Sadržaj pakiranja i druge informacije

1. Što je BlokMax Lady i za što se koristi 

BlokMax LADY sadrži ibuprofen (u obliku ibuprofen-DL-lizina), koji pripada grupi lijekova poznatih kao nesteroidni protuupalni lijekovi.

BlokMax LADY koristi se za ublažavanje menstrualnih bolova.

Obavezno se obratite liječniku ako se ne osjećate bolje ili ako se osjećate lošije nakon 3 dana.

2. Što morate znati prije nego počnete uzimati Blokmax Lady 

Nemojte uzimati BlokMax LADY:

  • ako ste alergični na ibuprofen ili neki drugi sastojak ovog lijeka (naveden u dijelu 6.);
  • ako ste ranije imali alergijsku reakciju uslijed primjene ibuprofena, acetilsalicilatne kiseline i drugih sličnih lijekova (nesteroidnih protuupalnih lijekova-NSAIL). Znakovi mogu biti alergijski osip, crvenilo ili svrbež, curenje iz nosa, oticanje lica ili usana, otežano disanje, pogoršanje stanja astme;
  • ako ste imali ili imate čir na želucu ili krvarenje u probavnom sustavu (dvije ili više epizoda);
  • ako ste ikada imali krvarenje ili perforaciju (puknuće stijenke) u probavnom sustavu prilikom uzimanja NSAIL;
  • ako imate teških problema s jetrom ili bubrezima;
  • ako imate teško zatajenje srca ili koronarnu bolest srca
  • ako imate krvarenje u mozgu ili bilo koje drugo aktivno krvarenje
  • ako imate bolest zbog koje imate povećanu sklonost krvarenju
  • ako ste vrlo dehidrirani – to može biti zbog bolesti, proljeva ili ne pijete dovoljno tekućine
  • ako ste u zadnjem tromjesečju trudnoće (vidjeti dio Trudnoća i dojenje).

Ovaj lijek nije namijenjen za primjenu u djece mlađe od 12 godina.

Ne uzimajte BlokMax LADY ako se bilo što od gore navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, posavjetujte se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.

Upozorenja i mjere opreza

Obratite se svom liječniku ili ljekarniku prije nego uzmete BlokMax LADY:

  • ako imate bronhalnu astmu ili alergijske bolesti, alergijske reakcije na druge lijekove, peludnu groznicu, polipe u nosu ili probleme s disanjem
  • ako imate problema s radom bubrega, jetre ili srca,
  • ako već uzimate nesteroidne protuupalne lijekove,
  • ako ste ikada imali povišen krvni tlak ili srčanu slabost, posavjetujte se s liječnikom prije primjene ovog lijeka,
  • ako patite od bolesti vezivnog tkiva (npr. sistemskog eritematoznog lupusa (SLE)),
  • ako imate problema s krvarenjem ili zgrušavanjem krvi,
  • ako ste nedavno imali veću operaciju
  • ako ste starija osoba,
  • ako ste ranije imali problema sa želucem ili crijevima (ulcerozni kolitis ili Crohnovu bolest),
  • ako primate redovnu terapiju koju Vam je propisao liječnik (vidjeti dio Drugi lijekovi i BlokMax LADY),
  • ako imate vodene kozice ili varicele
  • ako ste dehidrirani,
  • ako ste trudni (prvih šest mjeseci trudnoće) ili ako planirate trudnoću (vidjeti dio Trudnoća i dojenje).

Lijekovi kao što je ibuprofen mogu biti povezani s malim povećanjem rizika od srčanog udara (infarkta) ili moždanog udara; rizik je veći pri višim dozama i dugotrajnom liječenju. Ne uzimajte lijek u većim dozama i dulje od preporučenog.

Ako imate problema sa srcem, prethodno ste imali moždani udar ili mislite da imate povećani rizik za ova stanja (npr. imate povišeni krvni tlak, šećernu bolest, visoke vrijednosti kolesterola u krvi ili ste pušač) posavjetujte se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom o liječenju.

Uobičajena primjena (nekoliko vrsta) analgetika (lijekova protiv bolova) može dovesti do ozbiljnih trajnih poteškoća s bubrezima. Ovaj rizik može biti povećan kod fizičkog naprezanja povezanog s gubitkom soli i dehidracijom. Stoga se mora izbjegavati.

Kod primjene lijekova protiv bolova kroz dulji period može se pojaviti glavobolja koja se ne smije liječiti povišenim dozama ovih lijekova.

Drugi lijekovi i BlokMax LADY

Obavijestite svog liječnika ili ljekarnika ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lijekove, uključujući i one koje ste nabavili bez recepta. Posebice recite svom liječniku ili ljekarniku ako uzimate neke od sljedećih lijekova:

  • acetilsalicilatnu kiselinu; nemojte uzimati ibuprofen ako uzimate više od 75 mg acetilsalicilatne kiseline jer to može povećati rizik od čireva i krvarenja u probavnom sustavu. Ako uzimate acetilsalicilatnu kiselinu u niskoj dozi (do 75 mg dnevno) prethodno se posavjetujte s liječnikom ili ljekarnikom jer može smanjiti učinak razrjeđivanja krvi;
  • druge nesteroidne protuupalne lijekove protiv bolova uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze 2 jer to može povećati rizik od čireva i krvarenja u probavnom sustavu;
  • kortikosteroide (npr. prednizolon), jer mogu povećati rizik od čireva ili krvarenja u probavnom sustavu;
  • lijekove za snižavanje povišenog krvnog tlaka ili srčanu slabost (ACE inhibitore, npr. kaptopril; betablokatori, npr. atenolol; antagonisti angiotezin II receptora, npr. losartan; diuretici) jer nesteroidni protuupalni lijekovi mogu smanjiti učinak ovih lijekova te može doći do povećanja rizika od oštećenja bubrega;
  • lijekove koji utječu na zgrušavanje krvi (npr. acetilsalicilatna kiselina ili tiklopidin) i selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI, lijekovi koji se koriste u terapiji depresije) jer mogu povećati rizik od krvarenja iz probavnog sustava;
  • lijekove za razrjeđivanje krvi (kao što je varfarin) budući da ibuprofen može pojačati učinak ovih lijekova;
  • lijekove koji se koriste u terapiji srčane slabosti, iz grupe kardiotoničnih glikozida (npr. digoksin) jer njihov učinak može biti pojačan;
  • litij (lijek za liječenje depresije) jer njegovo djelovanje može biti pojačano;
  • fenitoin (za liječenje epilepsije) budući da se može pojačati učinak fenitoina;
  • metotreksat (lijek koji se koristi u terapiji karcinoma ili reumatizma) jer ibuprofen može utjecati na pojačavanje njegovog djelovanja;
  • ciklosporin ili takrolimus (lijek za smanjenje imunološke reakcije) jer postoje dokazi o povećanom riziku od pojave bubrežnog oštećenja;
  • kinolonske antibiotike za liječenje infekcija (kao što je ciprofloksacin) – budući da je povećan rizik od pojave konvulzija;
  • aminoglikozidi (vrsta antibiotika) jer postoje dokazi o povećanom riziku od pojave bubrežne toksičnosti;
  • probenecid i sulfinpirazon (lijekovi za giht) jer mogu utjecati na pojačavanje djelovanja ibuprofena;
  • oralni hipoglikemici (za liječenje šećerne bolesti) jer može doći do pojačavanja njihovog djelovanja;
  • zidovudin (lijek za HIV) jer postoje dokazi o povećanom riziku od krvarenja u zglobovima ili krvarenja koje dovodi do oticanja u bolesnika s HIV-om i hemofilijom koji istovremeno uzimaju zidovudin i ibuprofen;
  • kolestiramin koji se koristi za snižavanje razina kolesterola budući da apsorpcija ibuprofena može biti smanjena;
  • mifepriston koji se koristi za medicinski prekid trudnoće budući da može doći do smanjenog učinka mifepristona;
  • ginko bilobu, biljni lijek koji se često koristi za demenciju; postoji mogućnost da lakše dođe do krvarenja ako ga uzimate s ibuprofenom;
  • vorikonazol ili flukonazol koji se koriste za liječenje gljivičnih infekcija budući da je povećan rizik od povećanja koncentracija ibuprofena u krvi.

Ako se bilo što od gore navedenog odnosi na Vas (ili niste sigurni), posavjetujte se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom prije nego počnete uzimati ibuprofen.

BlokMax LADY s hranom, pićem i alkoholom

BlokMax LADY tablete najbolje je uzeti s hranom ili mlijekom kako ne bi došlo do iritacije želuca. Tijekom uporabe lijeka izbjegavajte alkoholna pića jer je veća vjerojatnost nuspojava.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate imati dijete, obratite se svom liječniku ili ljekarniku za savjet prije nego uzmete ovaj lijek.

Tijekom posljednjeg tromjesečja BlokMax LADY ne smijete uzimati.

Lijek je namijenjen za ublažavanje menstrualnih bolova.

BlokMax LADY pripada skupini lijekova koji imaju blagi utjecaj na ovulaciju te može doći do prolaznog smanjenja plodnosti kod žena koje prestaje nakon prekida primjene lijeka. Stoga, ukoliko imate problema sa začećem, obavijestite svog liječnika prije primjene ovoga lijeka.

Upravljanje vozilima i strojevima

Ovaj lijek može uzrokovati omaglicu ili pospanost. Ako se to dogodi, nemojte upravljati vozilima ili koristiti bilo koje alate i raditi na strojevima. Također nemojte obavljati poslove koji zahtijevaju potpunu pozornost.

BlokMax LADY sadrži boje i glukozu

BlokMax LADY tablete sadrže boje E110 i E124 koje mogu prouzročiti alergijske reakcije, uključujući i astmu. Alergija se češće javlja kod osoba preosjetljivih na acetilsalicilnu kiselinu.

Ovaj lijek sadrži glukozu. Ako Vam je liječnik rekao da imate bolest nepodnošenja nekih šećera, prije nego što počnete uzimati ovaj lijek posavjetujte se sa svojim liječnikom.

3. Kako uzimati Blolmax LadyKAKO UZIMATI BLOKMAX LADY

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je opisano u ovoj uputi ili kako Vam je rekao ljekarnik. Provjerite sa svojim liječnikom ili ljekarnikom ako niste sigurni.

Odrasli i adolescenti iznad 12 godina

Pojedinačna doza: 1-2 tablete.

Interval između dvije primjene lijeka: 4-6 sati.

Najveća ukupna dnevna doza (za period od 24 sata) ne bi smjela biti veća od 6 tableta (1200 mg ibuprofena).

Ovaj lijek nije namijenjen za primjenu u djece mlađe od 12 godina. Bolesnici s gastričnim tegobama trebali bi uzimati tablete uz hranu. Uporaba lijeka ne bi smjela trajati dulje od 3 dana bez savjeta liječnika.

Lijek trebate uzimati u najmanjoj učinkovitoj dozi kroz najkraće moguće vrijeme potrebno za ublažavanje simptoma.

Ako uzmete više BlokMax Lady nego što ste trebali

Ako ste uzeli više od preporučene doze, odmah zatražite medicinsku pomoć. Ponesite kutiju lijeka sa sobom.

Znakovi predoziranja mogu uključivati mučninu, bol u trbuhu, povraćanje (uz moguću pojavu krvi u povraćenom sadržaju), glavobolju, zvonjenje u ušima, smetenost i trzanje očiju. Pri visokim dozama može doći do gubitka svijesti, napadaja (većinom kod djece), osjećaja slabosti i omaglice, krvi u urinu, osjećaja zimice i problema s disanjem.

Ako ste zaboravili uzeti BlokMax Lady

Ovaj se lijek može uzimati po potrebi, ovisno o poboljšanju simptoma. Ne uzimajte odjednom veću dozu od najveće pojedinačne doze (2 tablete).

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom BlokMax Lady obratite se svom liječniku ili ljekarniku.

4. Moguće nuspojave 

Kao i svi lijekovi, ovaj lijek može uzrokovati nuspojave iako se one neće javiti kod svakoga.

Prestanite uzimati ovaj lijek i odmah potražite liječničku pomoć ako primijetite bilo koju od sljedećih ozbiljnih nuspojava – možda će Vam trebati hitna medicinska pomoć:

  • krv u stolici
  • crna stolica
  • povraćanje krvi ili crnih komadića koji izgledaju kao zrnca mljevene kave
  • oticanje lica, jezika i grla
  • poteškoće s gutanjem ili disanjem
  • koprivnjača

Prestanite uzimati ovaj lijek i recite svom liječniku ako primijetite nešto od sljedećeg:

  • loša probava ili žgaravica
  • bol u trbuhu ili ostali neuobičajeni simptomi u trbuhu.

Ostale nuspojave

  • Nuspojave su navedene prema učestalosti:
  • Vrlo često nastaju kod 1 ili više na 10 bolesnika
  • Često nastaju kod manje od 1 na 10 bolesnika
  • Manje često nastaju kod manje od 1 na 100 bolesnika
  • Rijetko nastaju kod manje od 1 na 1000 bolesnika
  • Vrlo rijetko nastaju kod manje od 1 na 10000 bolesnika
  • Nepoznato ne može se procijeniti iz dostupnih podataka

Često:

  • omaglica ili umor
  • gubitak teka, proljev, mučnina, povraćanje, vjetrovi, zatvor.

Manje često:

  • omamljenost
  • tjeskoba
  • poteškoće sa spavanjem
  • osip, koprivnjače, svrbež
  • osjetljivost kože na svjetlo
  • poremećaji vida, problemi sa sluhom
  • upala jetre, žutilo kože ili očiju
  • kihanje, začepljen nos, curenje ili svrbež nosa (rinitis)
  • čir na želucu ili dvanaesniku, puknuće stijenke u probavnom sustavu, upala stijenke želuca
  • male modrice na koži ili u unutrašnjosti usta, nosa ili ušiju
  • poteškoće u disanju, piskanje ili kašljanje, astma ili pogoršanje astme
  • glavobolja – ako se pojavi dok uzimate ovaj lijek, važno je ne uzeti nijedan drugi lijek za ublažavanje ove boli.

Rijetko:

  • gubitak vida
  • smanjena funkcija jetre
  • zvonjenje u ušima (tinitus)
  • osjećaj deprimiranosti ili smetenost
  • zadržavanje tekućine (edem).

Vrlo rijetko:

  • zatajenje jetre
  • smanjena funkcija bubrega
  • upala gušterače
  • infekcija mozga koja se zove „nebakterijski meningitis“
  • promjene u krvnoj slici – prvi znakovi su: visoka temperatura, upala grla, oštećenje sluznice usne šupljine, simptomi slični gripi, osjećaj teškog umora, krvarenje iz nosa i kože
  • problemi s kožom (koji također mogu zahvatiti unutrašnjost usta, nosa ili ušiju) kao što su „Stevens-Johnsonov sindrom“, „toksična epidermalna nekroliza“ ili „multiformni eritem“.

Nepoznato:

  • produljeno vrijeme krvarenja
  • ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest

Sljedeće nuspojave su također zabilježene s ostalim NSAIL-ovima:

  • visok krvni tlak ili zatajenje srca
  • pogoršanje vrijedova u debelom crijevu i Crohnove bolesti (bolest crijeva).

Lijekovi kao što je BlokMax LADY mogu biti povezani s malim povećanjem rizika od srčanog udara (infarkta) ili moždanog udara.

5. Kako čuvati Blokmax Lady 

BlokMax LADY čuvajte izvan pogleda i dohvata djece.

Ovaj lijek ne zahtijeva posebne uvjete čuvanja.

BlokMax LADY se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju. Rok valjanosti odnosi se na zadnji dan navedenog mjeseca.

Nikada nemojte nikakve lijekove bacati u otpadne vode ili kućni otpad. Pitajte svog ljekarnika kako baciti lijekove koje više ne koristite. Ove će mjere pomoći u očuvanju okoliša

6. Sadržaj pakiranja i druge informacije 

Što BlokMax LADY sadrži

  • Djelatna tvar je ibuprofen-DL-lizin.

Jedna filmom obložena tableta sadrži 200 mg ibuprofena u obliku ibuprofen-DL-lizina.

  • Pomoćne tvari su:

Jezgra: smjesa mikrokristalične celuloze i silicijevog dioksida, koloidnog; kopovidon; karmelozanatrij, umrežena; silicijev dioksid, koloidni, bezvodni; magnezijev stearat; talk.

Film ovojnica:

Opadry Pink: hipromeloza; polidekstroza; talk; maltodekstrin; trigliceridi, srednje duljine lanca; titanijev dioksid (E171); boja Ponceau 4R (E124); boja Sunset yellow (E110); boja Indigo carmine (E132) i Opadry Silver: natrijeva karbokstimetilceluloza; maltodekstrin; glukoza; boja mica/titanijev dioksid (E555)/(E171); lecitin.

Kako BlokMax LADY izgleda i sadržaj pakiranja

BlokMax LADY su svijetloružičaste sa srebrnim sjajem, duguljaste, bikonveksne filmom obložene tablete s razdjelnim urezom s jedne strane. 10 (1×10) tableta u PVC/Al blisteru.

Način i mjesto izdavanja lijeka

Lijek se izdaje bez recepta, u ljekarni i u specijaliziranim prodavaonicama za promet na malo lijekovima.

Članak uređen:

Ocjenite članak

0 / 5   0

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: blokmax, blokmax lady, tablete protiv menstrualnih bolova lady, blok lady, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu

Vaši komentari

Komentare nagrađujemo.

BlokMax Lady (200mg) – Uputa o lijeku

Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.

Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.

Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.

Što je poželjno:

  • komentar u kojima su iznesene korisne informacije koje nadopunjuju članak
  • komentar u kojima se dijeli vlastito iskustvo koje može biti korisno drugima
  • komentar je odgovor na pitanje postavljeno od drugog čitatelja ili postavljeno vlastito pitanje

Trenutno nema komentara budite prvi i komentirajte članak.