Uputa o lijeku – Ibuprofen Alkaloid 100 mg/5 ml oralna suspenzija

Pažljivo pročitajte cijelu uputu prije nego počnete uzimati ovaj lijek jer sadrži Vama važne podatke.

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je propisano u ovoj uputi ili kako Vam je rekao Vaš liječnik ili ljekarnik.

  • Sačuvajte ovu uputu. Možda ćete je trebati ponovno pročitati.
  • Ako trebate dodatne informacije ili savjet, obratite se Vašem ljekarniku.
  • Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti Vašeg liječnika ili ljekarnika. To uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Pogledajte dio 4.
  • Obavezno se obratite Vašem liječniku ako se simptomi u Vašeg djeteta pogoršaju ili nema poboljšanja nakon 1 dana (dojenčad od navršenih 3 – 6 mjeseci, težine veće od 5 kg) ili nakon 3 dana (djeca u dobi od navršenih 6 mjeseci i starija).

Što se nalazi u ovoj uputi

  1. Što je Ibuprofen Alkaloid i za što se koristi?
  2. Što morate znati prije nego počnete uzimati Ibuprofen Alkaloid?
  3. Kako uzimati Ibuprofen Alkaloid?
  4. Moguće nuspojave
  5. Kako čuvati Ibuprofen Alkaloid?
  6. Sadržaj pakiranja i druge informacije

1. Što je Ibuprofen Alkaloid i za što se koristi

Ovaj lijek sadrži ibuprofen. Ibuprofen pripada skupini lijekova poznatoj pod nazivom nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAIL-ovi) koji ublažavaju bol, smanjuju oticanje i snižavaju temperaturu kad imate vrućicu.

Ibuprofen Alkaloid koristi se u djece u dobi od navršena 3 mjeseca nadalje (težine veće od 5 kg) za kratkotrajno simptomatsko liječenje:

  • blage do umjerene boli kao što su glavobolja i zubobolja;
  • vrućice;
  • groznice i simptoma prehlade i gripe.

2. Što morate znati prije nego počnete uzimati Ibuprofen Alkaloid?

Nemojte davati Ibuprofen Alkaloid djeci koja:

  • su alergična na ibuprofen ili neki drugi sastojak ovog lijeka (naveden u dijelu 6.);
  • su ikad imala nedostatak zraka, astmu, curenje nosa, oticanje ili osip nakon uzimanja acetilsalicilatne kiseline ili drugih sličnih lijekova protiv bolova (NSAIL-ova);
  • uzimaju druge NSAIL lijekove protiv bolova ili acetilsalicilatnu kiselinu u dozi većoj od 75 mg na dan;
  • imaju (ili su dva ili više puta imala) čir na želucu ili dvanaesniku ili krvarenje iz želuca;
  • imaju ili su ikad imala krvarenje iz probavnog sustava ili perforaciju (puknuće stijenke) povezanu s prethodnom primjenom NSAIL-ova;
  • imaju teško zatajenje jetre, bubrega ili srca;
  • imaju bolest zbog koje mogu biti skloniji krvarenju;
  • pate od značajne dehidracije (uzrokovane povraćanjem, proljevom ili nedovoljnim unosom tekućine);
  • pate od krvarenja u mozgu (cerebrovaskularnog krvarenja) ili drugog aktivnog krvarenja;
  • su mlađa od 3 mjeseca ili imaju tjelesnu težinu manju od 5 kg.

Ako ste odrasla osoba koja uzima ovaj lijek, ne uzimajte ga u posljednja 3 mjeseca trudnoće.

Ako niste sigurni odnosi li se nešto od gore navedenog na Vas, razgovarajte s Vašim liječnikom ili ljekarnikom.

Upozorenja i mjere opreza

Obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku prije nego primijenite Ibuprofen Alkaloid ako Vaše dijete:

  • ima ili je imalo astmu ili alergijsku bolest jer se može javiti otežano disanje;
  • ima problema s bubrezima ili jetrom;
  • ima ili je ikada imalo visok krvni tlak ili zatajenje srca;
  • ima ili je ikada imalo poremećaje želuca ili crijeva (uključujući ulcerozni kolitis ili Crohnovu bolest);
  • ima sistemski eritematozni lupus (SLE) ili miješanu bolest vezivnog tkiva – bolesti koje zahvaćaju imunosni sustav i uzrokuju bolove u zglobovima, promjene na koži i poremećaje drugih organa;
  • uzima druge NSAIL-ove. Istodobna primjena s drugim NSAIL-ovima, uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze 2, povećava rizik od nuspojava (pogledajte dio “Drugi lijekovi i Ibuprofen Alkaloid” niže u tekstu) i treba se izbjegavati;
  • ima poremećaje stvaranja krvnih stanica;
  • nedavno je imalo veći kirurški zahvat;
  • ima vodene kozice;
  • ima urođeni poremećaj crvenog krvnog pigmenta hemoglobina (porfiriju).

Ako ste odrasla osoba koja uzima ovaj lijek, obratite Vašem liječniku ili ljekarniku prije primjene Ibuprofena Alkaloid:

  • ako planirate trudnoću (za više informacija pogledajte “Trudnoća, dojenje i plodnost” niže u tekstu);
  • ako ste u prvih šest mjeseci trudnoće;
  • ako dojite.

Protuupalni lijekovi / lijekovi protiv bolova poput ibuprofena mogu biti povezani s blago povećanim rizikom od srčanog udara ili moždanog udara, naročito kada se upotrebljavaju u visokim dozama. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu ili trajanje liječenja (1 dan za dojenčad u dobi od navršenih 3 do 6 mjeseci koja su teža od 5 kg ili 3 dana za djecu u dobi od navršenih 6 mjeseci i stariju).

Obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku prije nego uzmete Ibuprofen Alkaloid ako:

  • imate srčanih problema, uključujući zatajenje srca, anginu (bol u prsištu), ili ako ste imali srčani udar, ugradnju premosnice, bolest perifernih arterija (slabu cirkulaciju u stopalima zbog uskih ili začepljenih arterija) ili bilo koju vrstu moždanog udara (uključujući “mini moždani udar” ili prolazni ishemijski napadaj (TIA));
  • imate visoki krvni tlak, dijabetes, visoki kolesterol, povijest srčane bolesti ili moždanog udara u obitelji, ili ako ste pušač.

Vrlo rijetko su uz primjenu NSAIL-ova prijavljeni kožni osipi koji mogu biti opasni po život (eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza). Bolesnici imaju veći rizik od takvih reakcija tijekom prvog mjeseca liječenja. Ako primijetite osip na koži, ranice na sluznicama ili bilo koje druge znakove alergijskih reakcija, prestanite uzimati Ibuprofen Alkaloid i obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku.

Postoji rizik od oštećenja funkcije bubrega u dehidrirane djece, adolescenata i starijih.

Nuspojave se mogu svesti na najmanju mjeru ako se primjenjuje najmanja djelotvorna doza tijekom što kraćeg razdoblja. Starije osobe imaju povećan rizik od nuspojava.

Drugi lijekovi i Ibuprofen Alkaloid

Obavijestite Vašeg liječnika ili ljekarnika ako Vaše dijete uzima, nedavno je uzelo ili bi moglo uzeti bilo koje druge lijekove.

Ibuprofen Alkaloid može utjecati na druge lijekove ili oni mogu utjecati na njega. Na primjer:

  • acetilsalicilatna kiselina ili drugi NSAIL-ovi – mogu povećati rizik od čireva ili krvarenja probavnog sustava;
  • digoksin (za zatajenje srca) – može se pojačati djelovanje digoksina;
  • glukokortikoidi (lijekovi koji sadrže kortizon ili tvari slične kortizonu) – mogu povećati rizik od čireva ili krvarenja probavnog sustava;
  • acetilsalicilatna kiselina (mala doza – do 75 mg na dan) – učinak razrjeđivanja krvi može biti smanjen;
  • lijekovi koji su antikoagulansi (tj. razrjeđuju krv/sprječavaju zgrušavanje krvi, primjerice acetilsalicilatna kiselina, varfarin, tiklopidin) – ibuprofen može pojačati djelovanje ovih lijekova i povećati rizik od krvarenja probavnog sustava;
  • selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (lijekovi koji se koriste za depresiju) – mogu povećati rizik od krvarenja probavnog sustava;
  • litij (lijek za manično-depresivni poremećaj i depresiju) – mogu se pojačati učinci litija;
  • lijekovi koji snižavaju povišeni krvni tlak (ACE inhibitori poput kaptoprila, beta blokatori poput atenolola, antagonisti angiotenzin II receptora kao što je losartan) i lijekovi za izmokravanje (diuretici) – ibuprofen može smanjiti djelovanje ovih lijekova, a rizik za bubrege može biti povećan;
  • diuretici koji štede kalij – to može dovesti do visokih razina kalija u krvi;
  • metotreksat (lijek za rak i reumatizam) – djelovanje metotreksata se može pojačati;
  • lijekovi za dijabetes (takozvana sulfonilureja);
  • takrolimus i ciklosporin (imunosupresivni lijekovi) – može doći do oštećenja bubrega;
  • mifepriston (za prekid trudnoće) – djelovanje mifepristona može biti smanjeno;
  • zidovudin (lijek za liječenje HIV-a/AIDS-a) – primjena ibuprofena može dovesti do povećanog rizika od krvarenja u zglobove ili krvarenja koje dovodi do oticanja u HIV pozitivnih hemofiličara;
  • kinolonski antibiotici – može se povećati rizik od konvulzija;
  • aminoglikozidni antibiotici;
  • vorikonazol ili flukonazol – koriste se za liječenje gljivičnih infekcija;
  • kolestiramin – koristi se za snižavanje kolesterola;
  • Ginkgo biloba – biljni lijek koji se često koristi za demenciju.

Liječenje lijekom Ibuprofen Alkaloid moglo bi također utjecati na neke druge lijekove ili bi oni mogli utjecati na lijek Ibuprofen Alkaloid. Uvijek provjerite s Vašim liječnikom ili ljekarnikom prije upotrebe lijeka Ibuprofen Alkaloid zajedno s drugim lijekovima

Ibuprofen Alkaloid s hranom, pićem i alkoholom

Osobama s osjetljivim želucem preporučuje se uzimanje lijeka Ibuprofen Alkaloid s hranom. Konzumacija alkohola povećava rizik od nuspojava.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate imati dijete, obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku za savjet prije nego uzmete ovaj lijek.

Nemojte uzimati ovaj lijek u posljednja 3 mjeseca trudnoće. Izbjegavajte uzimanje ovog lijeka tijekom prvih 6 mjeseci trudnoće osim ako Vam liječnik ne preporuči drugačije.

Samo male količine ibuprofena i proizvoda njegove razgradnje prelaze u majčino mlijeko. Ovaj se lijek može primijeniti tijekom dojenja ako se primjenjuje u preporučenoj dozi kroz najkraće moguće vrijeme. Ibuprofen Alkaloid pripada skupini lijekova koji mogu štetno djelovati na plodnost u žena. Učinak se povlači nakon prestanka uzimanja lijeka. Nije vjerojatno da će Ibuprofen Alkaloid, ako se uzima povremeno, utjecati na mogućnost začeća, no ipak prije uzimanja ovog lijeka recite Vašem liječniku ako imate problema sa začećem.

Upravljanje vozilima i strojevima

Tijekom kratkotrajne primjene i pri preporučenim dozama ovaj lijek ne utječe ili zanemarivo utječe na sposobnost upravljanja vozilima i rada sa strojevima. Ako imate nuspojave kao što su umor, omaglica i smetnje vida, nemojte upravljati vozilima ni raditi sa strojevima. Konzumacija alkohola povećava rizik od ovih nuspojava.

Ibuprofen Alkaloid sadrži 1,5 g sorbitola u 5 ml oralne suspenzije.

Sorbitol je izvor fruktoze. Ako Vam je liječnik rekao da Vaše dijete ne podnosi neke šećere ili ako je Vašem djetetu dijagnosticirano nasljedno nepodnošenje fruktoze, rijetki nasljedni poremećaj kod kojeg bolesnik ne može razgraditi fruktozu, obratite se liječniku prije nego Vaše dijete primi ovaj lijek. Sorbitol može uzrokovati nelagodu u probavnom sustavu i blago laksativno djelovanje.

Ibuprofen Alkaloid sadrži 0,19 mg aspartama u 5 ml oralne suspenzije.

Aspartam je izvor fenilalanina. Može biti štetan za osobe s fenilketonurijom, rijetkim genetskim poremećajem kod kojeg dolazi do nakupljanja fenilalanina jer ga tijelo ne može ukloniti na odgovarajući način.

Ibuprofen Alkaloid sadrži 12 mg propilenglikola u 5 ml oralne suspenzije.

Ibuprofen Alkaloid sadrži 0,5 mg natrijevog benzoata u 5 ml oralne suspenzije.

Ibuprofen Alkaloid sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrija u 5 ml oralne suspenzije, tj. zanemarive količine natrija.

3. Kako uzimati Ibuprofen Alkaloid?

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je opisano u ovoj uputi ili kako Vam je rekao Vaš liječnik ili ljekarnik. Provjerite s Vašim liječnikom ili ljekarnikom ako niste sigurni.

Osobama s osjetljivim želucem preporučuje se uzimanje lijeka Ibuprofen Alkaloid s hranom.

Doze treba davati svakih 6 – 8 sati. Razdoblje između doza treba biti najmanje 4 sata. Koliko će biti vremensko razdoblje između doza, treba odlučiti na temelju simptomima. Najveća dnevna doza se ne smije prekoračiti.

Doze su:

Dob (tjelesna
težina)
Učestalost
primjene
Pojedinačna
doza
Najveća
dnevna doza
3 – 6 mjeseci
(5 – 7,6 kg)
3 puta na dan 50 mg (2,5 ml) 150 mg (7,5 ml)
6 – 12 mjeseci
(7,7 – 9 kg)
3 do 4 puta na
dan
50 mg (2,5 ml) 150 – 200 mg
(7,5 – 10 ml)
1 – 3 godine
(10 – 15 kg)
3 puta na dan 100 mg (5 ml) 300 mg (15 ml)
4 – 6 godina
(16 – 20 kg)
3 puta na dan 150 mg (7,5 ml) 450 mg (22,5 ml)
7 – 9 godina
(21 – 29 kg)
3 puta na dan 200 mg (10 ml) 600 mg (30 ml)
10 – 12 godina
(30 – 40 kg)
4 puta na dan 200 mg (10 ml) 800 mg (40 ml)

U pakiranju se nalazi plastična štrcaljka za doziranje od 5 ml koju treba koristiti za primjenu lijeka.

Upute za uporabu štrcaljke za doziranje:

  1. Prije svake uporabe dobro protresite bočicu.
  2. Odvijte čep s bočice.
  3. Skinite poklopac sa štrcaljke.
  4. Dok bočica stoji na čvrstoj, ravnoj površini, stavite štrcaljku u bočicu.
  5. Polako vucite klip štrcaljke prema gore do oznake na štrcaljki koja odgovara potrebnoj količini lijeka u mililitrima (ml) prema tablici za doziranje.
  6. Izvadite štrcaljku iz bočica.
  7. Pobrinite se da Vam dijete bude poduprto u uspravnom položaju.
  8. Stavite vrh štrcaljke u djetetova usta i polako pritišćite klip kako bi polako ispustili lijek.
  9. Pričekajte par trenutaka da dijete proguta lijek.
  10. Ponovite korake 4 – 9 na isti način, sve dok ne date cijelu dozu.
  11. Nakon primjene vratite čep na bočicu. Štrcaljku operite toplom vodom i ostavite je da se osuši.

Trajanje liječenja

Ovaj lijek je namijenjen samo za kratkotrajnu primjenu. Trebate davati najmanju dozu koja je potrebna za ublažavanje djetetovih simptoma te ju davati kroz najkraće potrebno vrijeme.

Za dojenčad u dobi 3 – 6 mjeseci treba potražiti liječnički savjet ako simptomi traju 24 sata ili se pogoršaju.

Za djecu od navršenih 6 mjeseci nadalje treba se obratiti liječniku ako je primjena lijeka potrebna tijekom 3 dana ili se simptomi pogoršaju.

Ako uzmete više lijeka Ibuprofen Alkaloid nego što ste trebali

Ako ste uzeli više lijeka Ibuprofen Alkaloid nego što ste trebali, ili ako su djeca slučajno uzela lijek, obratite se liječniku ili najbližoj bolnici kako biste dobili mišljenje o riziku i savjet o postupku koji će se poduzeti.

Simptomi mogu uključivati mučninu, bol u trbuhu ili glavobolju, proljev, zvonjenje u ušima, povraćanje (prošarano krvlju), krv u stolici, smetenost i nekontrolirani pokreti oka. Pri visokim dozama zabilježeni su omamljenost, uzbuđenje, dezorijentacija, bol u prsnom košu, osjećaj lupanja srca, nizak krvni tlak, plavičasta obojenost kože i sluznica (cijanoza), gubitak svijesti, koma, konvulzije (uglavnom u djece), pojačana sklonost krvarenju, krv u mokraći, slabost i omaglica, osjećaj hladnoće po tijelu i problemi s disanjem. U astmatičara može doći do pogoršanja astme.

Ako ste zaboravili uzeti Ibuprofen Alkaloid

Ako zaboravite dozu, dajte sljedeću dozu kada je potrebno, pod uvjetom da je posljednja doza uzeta prije najmanje 4 sata.

Nemojte dati dvostruku dozu kako biste nadoknadili zaboravljenu dozu.

Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi s primjenom ovog lijeka, obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku.

4. Moguće nuspojave

Kao i svi lijekovi, ovaj lijek može uzrokovati nuspojave iako se one neće pojaviti kod svakoga.

Nuspojave se mogu svesti na najmanju mjeru uzimanjem najmanje doze kroz najkraće vrijeme potrebno za olakšanje simptoma. Starije osobe koje koriste ovaj lijek imaju povećan rizik od razvoja problema povezanih s nuspojavama.

Lijekovi kao što je Ibuprofen Alkaloid mogu biti povezani s malo povećanim rizikom od srčanog udara (“infarkta miokarda”) ili moždanog udara.

Nemojte uzimati ovaj lijek ako uzimate acetilsalicilatnu kiselinu u dozama većim od 75 mg na dan. Ako uzimate male doze acetilsalicilatne kiseline (do 75 mg na dan) razgovarajte s Vašim liječnikom ili ljekarnikom prije uzimanja lijeka Ibuprofen Alkaloid.

Prestanite uzimati lijek i odmah se obratite Vašem liječniku ili otiđite na odjel hitne pomoći najbliže bolnice ako se javi bilo što od sljedećeg:

  • znakovi vrlo rijetke (može se javiti u najviše 1 na 10 000 osoba), ali ozbiljne alergijske reakcije kao što su oticanje lica, jezika ili grla, otežano disanje, ubrzano kucanje srca, pad krvnog tlaka koji vodi do šoka. To se može dogoditi čak i pri prvoj primjeni ovog lijeka;
  • napadaji astme (moguće s padom krvnog tlaka), pogoršanje astme, neobjašnjivo zviždanje u plućima ili nedostatak zraka;
  • teške vrlo rijetke kožne reakcije (mogu se javiti u najviše 1 na 10 000 osoba) kao što su osipi koji prekrivaju cijelo tijelo, ljuštenje kože, nastajanje plikova ili perutanje kože (npr. Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza);
  • teška kožna reakcija poznata kao sindrom DRESS (učestalost se ne može procijeniti iz dostupnih podataka). Simptomi DRESS-a uključuju: osip kože, vrućicu, oticanje limfnih čvorova i povećanje razine eozinofila (vrsta bijelih krvnih stanica);
  • poremećaji stvaranja krvnih stanica (agranulocitoza, sa simptomima kao što su vrućica, grlobolja, površinske ranice u ustima, simptomima sličnim kao u gripe, teški umor, krvarenja po koži i iz nosa). Vaš će Vam liječnik trebati provjeriti broj krvnih stanica u krvi.

PRESTANITE UZIMATI lijek i potražite hitnu medicinsku pomoć ako bilo kada tijekom liječenja primijetite sljedeće:

  • tragovi krvi u stolici;
  • crnu katranastu stolicu;
  • povraćanje bilo kakve krvi ili tamnog sadržaja koji izgleda kao talog kave.

PRESTANITE UZIMATI lijek i obratite se Vašem liječniku ako primijetite: Često (može se javiti u manje od 1 na 10 osoba):

  • Žgaravicu, bol u trbuhu, otežanu probavu

Manje često (može se javiti u manje od 1 na 100 osoba):

  • Zamagljen vid ili neki drugi problemi s očima
  • Reakcije preosjetljivosti kao što su koprivnjača, osip na koži, svrbež, napadaji astme (ponekad uz nizak krvni tlak)
  • Osjetljivost na svjetlost

Rijetko (može se javiti u manje od 1 na 1000 osoba):

  • Slabljenje vida

Vrlo rijetko (može se javiti u manje od 1 na 10 000 osoba):

Iznenadno nakupljanje tekućine u plućima uz otežano disanje, visok krvni tlak, zadržavanje vode i dobivanja na težini

Recite Vašem liječniku ako osjetite bilo koju od niže navedenih nuspojava:

Često (mogu se javiti u manje od 1 na 10 osoba):

  • Poremećaji u probavnom sustavu kao što su proljev, mučnina, povraćanje, vjetrovi, zatvor
  • Glavobolja, pospanost, omaglica, nemir, nesanica, razdražljivost, vrtoglavica
  • Mikroskopska krvarenja iz crijeva što može dovesti do anemije
  • Umor

Manje često (mogu se javiti u manje od 1 na 100 osoba):

  • Čir u probavnom sustavu s perforacijom ili bez nje
  • Komplikacije divertikula u debelom crijevu (perforacija ili fistula)
  • Čirevi u ustima i upala
  • Upala sluznice želuca
  • Curenje nosa
  • Otežano disanje (bronhospazam)
  • Tjeskoba
  • Bockanje i trnjenje
  • Poteškoće sa sluhom
  • Astma
  • Akutna upala jetre, žućkasta obojenost kože ili bjeloočnica, oštećenje funkcije jetre

Rijetko (mogu se javiti u manje od 1 na 1000 osoba):

  • Depresija, smetenost, halucinacije
  • Sindrom sličan lupusu
  • Oštećenje jetre
  • Edem

Vrlo rijetko (mogu se javiti u manje od 1 na 10 000 osoba):

  • Neugodan osjećaj lupanja srca, zatajenje srca, srčani udar ili visoki krvni tlak
  • Zvonjenje ili zujanje u ušima
  • Upala jednjaka ili gušterače
  • Suženje crijeva
  • Zatajenje jetre
  • Upala moždane ovojnice (bez bakterijske infekcije)
  • Oštećenje tkiva bubrega
  • Problemi s bubrezima uključujući upalu bubrega i zatajenje bubrega
  • Gubitak kose

Nepoznato (učestalost se ne može procijeniti iz dostupnih podataka)

  • Pogoršanje čireva u debelom crijevu i Crohnove bolesti (bolest crijeva)

Prijavljivanje nuspojava

Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti Vašeg liječnika ili ljekarnika. To uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Nuspojave možete prijaviti izravno putem nacionalnog sustava za prijavu nuspojava.

Prijavljivanjem nuspojava možete pridonijeti u procjeni sigurnosti ovog lijeka.

5. Kako čuvati Ibuprofen Alkaloid?

Ovaj lijek čuvajte izvan pogleda i dohvata djece.

Ovaj lijek se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na kutiji i bočici iza oznake “EXP“. Rok valjanosti odnosi se na zadnji dan navedenog mjeseca.

Lijek ne zahtijeva posebne uvjete čuvanja.

Nakon prvog otvaranja suspenzija se može čuvati 3 mjeseca.

Nikada nemojte nikakve lijekove bacati u otpadne vode ili kućni otpad. Pitajte Vašeg ljekarnika kako baciti lijekove koje više ne koristite. Ove će mjere pomoći u očuvanju okoliša.

6. Sadržaj pakiranja i druge informacije

Što Ibuprofen Alkaloid sadrži?

  • Djelatna tvar je ibuprofen.
    5 ml oralne suspenzije sadrži 100 mg ibuprofena.
  • Drugi sastojci su:
    glicerol, tekući nekristalizirajući 70 % sorbitol (E420), ksantanska guma, mikrokristalična celuloza i karmelozanatrij, polisorbat 80, dinatrijev edetat, saharinnatrij, citratna kiselina hidrat, natrijev citrat dihidrat, natrijev benzoat (E211), 30 % emulzija simetikona, natrijev klorid, pročišćena voda.
    Aroma marelice sadrži: propilenglikol, aromu, prirodnu aromu, ulje naranče, ulje limuna.
    Aroma za prikrivanje okusa sadrži: krumpirov maltodekstrin, sastavnice arome, aspartam (E951), acesulfamkalij (E950).

Kako Ibuprofen Alkaloid izgleda i sadržaj pakiranja?

Ibuprofen Alkaloid je skoro bijela do smećkasta homogena suspenzija s mirisom marelice.

100 ml oralne suspenzije pakirano je u bočicu od 125 ml od smeđeg neutralnog stakla s polipropilenskim zatvaračem s navojem s polietilenskim pokrovom ili alternativno s polipropilenskim sigurnosnim zatvaračem za djecu i prstenom koji otkriva neovlašteno rukovanje.

Kartonska kutija sadrži jednu (1) bočicu, jednu plastičnu graduiranu oralnu štrcaljku za doziranje od 5 ml i uputu o lijeku. Plastična oralna štrcaljka za doziranje od 5 ml graduirana je na 2,5 ml i 5 ml za mjerenje doza.

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet i proizvođač:

Alkaloid – INT d.o.o.
Šlandrova ulica 4
1231 Ljubljana – Črnuče, Slovenija Tel: +386 1 300 42 90
Fax: +386 1 300 42 91
e-mail: [email protected]

Predstavnik nositelja odobrenja za Republiku Hrvatsku

Alkaloid d.o.o.
Slavonska avenija 6 A 10 000 Zagreb
Tel: +385 1 6311 920
Fax: +385 1 6311 922
e-mail: [email protected]

Način i mjesto izdavanja lijeka
Lijek se izdaje bez recepta, u ljekarni.

Članak uređen:

Ocjenite članak

0 / 5   0

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: ibuprofen alkaloid doziranje, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu

Vaši komentari

Komentare nagrađujemo.

Uputa o lijeku – Ibuprofen Alkaloid 100 mg/5 ml oralna suspenzija

Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.

Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.

Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.

Što je poželjno:

  • komentar u kojima su iznesene korisne informacije koje nadopunjuju članak
  • komentar u kojima se dijeli vlastito iskustvo koje može biti korisno drugima
  • komentar je odgovor na pitanje postavljeno od drugog čitatelja ili postavljeno vlastito pitanje

Trenutno nema komentara budite prvi i komentirajte članak.