Uputa o lijeku – IBUPROFEN RAPID BELUPO 400 mg filmom obložene tablete

Pažljivo pročitajte cijelu uputu prije nego počnete uzimati ovaj lijek jer sadrži Vama važne podatke.

  • Sačuvajte ovu uputu. Možda ćete je trebati ponovno pročitati.
  • Ako imate dodatnih pitanja, obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku.
  • Ovaj je lijek propisan samo Vama. Nemojte ga davati drugima. Može im naškoditi, čak i ako su njihovi znakovi bolesti jednaki Vašima.
  • Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti Vašeg liječnika ili ljekarnika. To uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Pogledajte dio 4.

Što se nalazi u ovoj uputi:

  1. Što je IBUPROFEN RAPID BELUPO i za što se koristi?
  2. Što morate znati prije nego počnete uzimati IBUPROFEN RAPID BELUPO?
  3. Kako uzimati IBUPROFEN RAPID BELUPO?
  4. Moguće nuspojave
  5. Kako čuvati IBUPROFEN RAPID BELUPO?
  6. Sadržaj pakiranja i druge informacije

1. Što je IBUPROFEN RAPID BELUPO i za što se koristi?

Ibuprofen, djelatna tvar u lijeku IBUPROFEN RAPID BELUPO, ima snažno analgetsko, antiinflamatorno i antipiretičko djelovanje. Ibuprofen se brzo oslobađa iz tablete. Djelovanje lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO nastupa nakon otprilike 30 minuta.

IBUPROFEN RAPID BELUPO primjenjuje se u liječenju:

  • bolnih stanja (npr. bolovi u leđima, zubobolja, bolovi u mišićima, bolovi u zglobovima, menstrualne tegobe, neuropatska bol)
  • napadaja migrene s aurom ili bez nje te za liječenje tenzijske glavobolje
  • bolova uslijed obične prehlade i gripe.

2. Što morate znati prije nego počnete uzimati IBUPROFEN RAPID BELUPO?

Nemojte uzimati IBUPROFEN RAPID BELUPO:

  • ako ste alergični na ibuprofen ili neki drugi sastojak ovog lijeka (naveden u dijelu 6.)
  • ako ste nakon prethodnog uzimanja ibuprofena, acetilsalicilatne kiseline ili sličnih analgetika (NSAR) u prošlosti patili od nedostatka zraka, astme, curenja iz nosa, oticanja lica i/ili šaka
  • ako imate teške poremećaje jetrene ili bubrežne funkcije ili zatajivanje srca
  • ako imate ili ste imali ulkus želuca ili krvarenje želuca (najmanje 2 epizode)
  • ako u povijesti bolesti imate krvarenje iz probavnog sustava ili puknuće stijenke probavnih organa (perforaciju), povezanu s uzimanjem nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAR)
  • ako imate krvarenje u mozgu (cerebrovaskularna krvarenja) ili bilo koje drugo aktivno krvarenje
  • ako imate nerasvijetljene poremećaje stvaranja krvi
  • ako ste ozbiljno dehidrirani (uslijed povraćanja, proljeva ili nedostatnog unosa tekućine)
  • tijekom zadnja tri mjeseca trudnoće;
  • djeca mlađa od 12 godina (ispod 40 kg); zbog visokog sadržaja djelatne tvari ovaj farmaceutski oblik nije prikladan za ovu dobnu skupinu.

Upozorenja i mjere opreza

Obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku prije nego uzmete IBUPROFEN RAPID BELUPO:

  • u slučaju određenih kožnih bolesti (sistemski eritemski lupus (SLE), ili određenih bolesti vezivnog tkiva (mješovita kolagenoza))
  • ako imate teške kožne reakcije kao što je eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnsonov sindrom i toksična epidermalna nekroliza. Pri prvim znakovima kožnog osipa, lezija sluznice ili bilo kojim drugim znakovima reakcije preosjetljivosti trebate odmah prestati uzimati Ibuprofen
  • ako imate određene nasljedne poremećaje stvaranja krvi (npr. akutna intermitentna porfirija)
  • ako patite od poremećaja zgrušavanja krvi
  • ako patite ili ste patili od bolesti želuca i crijeva (ulcerozni kolitis, Crohnova bolest)
  • ako ste ikad imali povišen krvni tlak i/ili bolest srca
  • u slučaju smanjene bubrežne funkcije
  • u slušaju poremećaja jetrene funkcije
  • ako pokušavate zatrudnjeti
  • ako imate ili ste imali astmu ili alergijske reakcije, može se pojaviti otežano disanje
  • ako patite od peludne groznice, nosnih polipa ili kronične opstruktivne respiratorne bolesti, povećan je rizik od alergijske reakcije. Alergijske reakcije mogu se manifestirati kao napadaji astme (tzv. analgetska astma), Quinckeov edem ili koprivnjača
  • ako imate srčanih problema, uključujući zatajenje srca (srčanu insuficijenciju) i anginu (bol u prsištu), ili ako ste imali srčani udar, ugradnju premosnice, bolest perifernih arterija (slabu cirkulaciju u nogama ili stopalima zbog suženih ili začepljenih arterija) ili bilo koju vrstu moždanog udara (uključujući „mini moždani udar“ ili prolazni ishemijski napadaj (TIA))
  • ako imate visoki krvni tlak, dijabetes ili povišen kolesterol ili ako imate srčane bolesti ili moždane udare u obiteljskoj anamnezi ili ako ste pušač
  • lijekovi kao što je IBUPROFEN RAPID BELUPO mogu biti povezani s malo povećanim rizikom od srčanog udara („srčani infarkt“) ili moždanog udara. Svaki rizik je vjerojatniji s većom dozom i duljim trajanjem liječenja. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu ili trajanje liječenja, koje za adolescente iznosi 3 dana, a za odrasle 3 dana u slučaju vrućice i 4 dana u slučaju bolova
  • primjena lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO za vrijeme oboljenja od vodenih kozica nije preporučljiva
  • pri produljenoj primjeni lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO potrebno je redovito pratiti jetrene vrijednosti, bubrežnu funkciju kao i krvnu sliku
  • nuspojave se mogu svesti na minimum uzimanjem najmanje učinkovite doze kroz najkraće moguće vrijeme
  • u starijih osoba nuspojave se mogu češće javiti
  • općenito, redovita uporaba (različitih vrsta) lijekova protiv bolova može dovesti do trajnog teškog oštećenja bubrega. Rizik može biti povećan kod fizičkog napora povezanog s gubitkom soli i dehidracijom. Stoga je to potrebno izbjegavati
  • dugotrajna primjena bilo koje vrste lijekova protiv boli kod glavobolje može je pogoršati. Ako je to slučaj ili pretpostavljate takvu situaciju, trebali biste se posavjetovati s liječnikom i prekinuti liječenje. U bolesnika koji unatoč (ili zbog) redovite uporabe lijekova protiv glavobolje imaju česte ili svakodnevne glavobolje, trebalo bi razmotriti dijagnozu glavobolje uzrokovane prekomjernom uporabom analgetika
  • istodobna primjena lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO s drugim lijekovima iz skupine NSAR, uključujući inhibitore COX-2 (inhibitori ciklooksigenaze-2), povećava rizik nuspojava (vidjeti dio

Drugi lijekovi i IBUPROFEN RAPID BELUPO) pa bi je stoga trebalo izbjegavati

  • postoji rizik od poremećaja bubrežne funkcije u dehidrirane djece i adolescenata
  • neposredno nakon većeg kirurškog zahvata potreban je poseban liječnički nadzor
  • NSAR mogu prikriti simptome infekcije ili vrućice.

Drugi lijekovi i IBUPROFEN RAPID BELUPO

Obavijestite Vašeg liječnika ili ljekarnika ako uzimate, nedavno ste uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lijekove.

IBUPROFEN RAPID BELUPO može utjecati na druge lijekove ili na njega mogu utjecati drugi lijekovi. Primjerice:

  • lijekovi koji imaju antikoagulantno djelovanje (to jest razrjeđuju krv/sprječavaju zgrušavanje krvi, npr. acetilsalicilatna kiselina, varfarin, tiklopidin)
  • lijekovi koji snižavaju visok krvni tlak (ACE inhibitori, kao npr. kaptopril, blokatori beta receptora, kao npr. lijekovi koji sadrže atenolol, antagonisti receptora angiotenzina II, kao npr. lozartan)
  • neki lijekovi protiv bolova i upale (npr. acetilsalicilatna kiselina, osim ako Vam je liječnik preporučio nisku dozu)
  • drugi nesteroidni inhibitori upale (NSAR), uključujući takozvane inhibitore COX-2 (inhibitori ciklooksigenaze -2).

Neki drugi lijekovi mogu također utjecati na liječenje lijekom IBUPROFEN RAPID BELUPO ili bi on mogao utjecati na njih. Zato biste se prije primjene lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO s ostalim lijekovima uvijek trebali savjetovati sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.

Ovo osobito vrijedi za uzimanje sljedećih lijekova:

ibuprofen
ibuprofen

IBUPROFEN RAPID BELUPO s hranom, pićem i alkoholom

Tijekom primjene lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO nemojte konzumirati alkohol (pogledajte gornju tablicu).

Bolesnicima s osjetljivim želucem preporučuje se uzimanje lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO s hranom.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku za savjet prije nego uzmete ovaj lijek.

Trudnoća

Tijekom prvih šest mjeseci trudnoće IBUPROFEN RAPID BELUPO se smije koristiti samo po preporuci liječnika. U zadnjem tromjesečju trudnoće IBUPROFEN RAPID BELUPO se ne smije uzimati zbog povećanog rizika od komplikacija za majku i dijete.

Dojenje

Djelatna tvar ibuprofen i produkti njegove razgradnje prelaze u majčino mlijeko samo u malim količinama. Budući da štetan utjecaj na dojenče do sada nije zabilježen, u slučaju kratkotrajne primjene prekidanje dojenja u pravilu neće biti potrebno. Međutim, ako je propisana dulja primjena odnosno uzimanje većih doza, trebalo bi razmotriti ranije odvikavanje od dojenja.

Plodnost

Nemojte uzimati ovaj lijek, ako želite zatrudnjeti.

Upravljanje vozilima i strojevima

U slučaju jednokratne ili kratkotrajne primjene lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO nisu potrebne nikakve posebne mjere opreza.

IBUPROFEN RAPID BELUPO sadrži natrij. Ovaj lijek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrija po doznoj jedinici, tj. zanemarive količine natrija.

3. Kako uzimati IBUPROFEN RAPID BELUPO?

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako Vam je rekao Vaš liječnik li ljekarnik. Provjerite s Vašim liječnikom ili ljekarnikom ako niste sigurni.

Ako liječnik nije propisao drugačije, preporučena doza iznosi:

  • liječenje započnite s jednom filmom obloženom tabletom. Zatim uzimajte prema potrebi svaka 4 sata ponovo jednu filmom obloženu tabletu.

Ne uzimajte više od 3 filmom obložene tablete (1200 mg) dnevno.

Čim prestanu tegobe, prestanite s uzimanjem lijeka.

Način primjene

Za primjenu kroz usta i samo tijekom kraćeg razdoblja.

Filmom obložene tablete uzimaju se bez žvakanja, s dovoljno tekućine.

Primjena u djece i adolescenata

IBUPROFEN RAPID BELUPO se ne smije davati djeci mlađoj od 12 godina (ispod 40 kg). Zbog visokog sadržaja djelatne tvari, ovaj farmaceutski oblik nije prikladan za ovu dobnu skupinu.

Adolescenti

Ako je ovaj lijek potrebno uzimati više od 3 dana u adolescenata ili ako se simptomi pogoršaju, trebalo bi zatražiti liječnički savjet.

Odrasli

Ako Vam se simptomi pogoršaju ili ako se nakon 3 dana (u slučaju vrućice) odnosno nakon 4 dana (u slučaju bolova) ne poboljšaju, trebali biste potražiti liječničku pomoć.

Ako uzmete više lijeka IBUPROFEN RAPID BELUPO nego što ste trebali

Odmah obavijestite liječnika ili otiđite u bolnicu zbog procjene rizika te daljnjeg savjetovanja ako ste Vi ili Vaše dijete uzeli više tableta nego je propisano. Mogu se pojaviti sljedeći znakovi: mučnina, povraćanje (moguća pojava krvi), bolovi u trbuhu, glavobolja, tinitus, konfuzija, zamagljen vid ili rjeđe proljev. Dodatno, pri višim se dozama može javiti krvarenje u probavnom sustavu, slabost, vrtoglavica, krv u urinu, poteškoće s disanjem, omamljenost, drhtanje, bol u prsima, palpitacije, trnci, pad krvnog tlaka, uznemirenost, koma, gubitak svijest, grčevi (posebice u djece), hiperkalemija, produženo protrombinsko vrijeme/INR, akutno zatajivanje bubrega i jetre, respiratorna depresija, cijanoza i pogoršanje astme u astmatičara.

Nema specifičnog protulijeka (antidota).

Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi s primjenom ovog lijeka, obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku.

4. Moguće nuspojave

Kao i svi lijekovi, ovaj lijek može uzrokovati nuspojave iako se one neće pojaviti kod svakoga.

Nuspojave se mogu minimizirati primjenom najniže učinkovite doze tijekom najkraćeg mogućeg vremena potrebnog za ublažavanje simptoma. Kod Vas se može javiti jedna ili više nuspojava uobičajenih pri liječenju lijekovima iz skupine NSAR. Ako je to slučaj ili ako imate dvojbi, prestanite s uzimanjem ovog lijeka i odmah porazgovarajte s Vašim liječnikom.

Stariji bolesnici imaju povećan rizik od nastanka nuspojava, ako uzimaju ovaj lijek.

PREKINITE s uzimanjem ovog lijeka i odmah potražite liječničku pomoć, ako se kod Vas pojavi neka od sljedećih nuspojava:

  • znakovi krvarenja u probavnom sustavu kao što su jaki bolovi u trbuhu, crna boja stolice, povraćanje svježe krvi ili tamnih komadića koji izgledaju kao mljevena kava
  • znakovi vrlo rijetkih ali ozbiljnih alergijskih reakcija kao što je pogoršanje astme, neobjašnjivo zviždanje pri disanju ili kratki dah, oticanje lica, jezika ili ždrijela, tegobe pri disanju, ubrzano lupanje srca, pad krvnog tlaka pa sve do šoka. To se može dogoditi i kod prvog uzimanja ovog lijeka.
  • teške reakcije na koži kao što je osip po cijelom tijelu, guljenje, ljuštenje kože i stvaranje mjehurića na koži.

Javite se Vašem liječniku ako se pojave sljedeće nuspojave:

Često (mogu se javiti u manje od 1 na 10 osoba):

  • želučane tegobe kao što su žgaravica, bolovi u trbuhu i mučnina, probavne tegobe, proljev, povraćanje, vjetrovi (flatulencija), zatvor; lagani gubitak krvi u želucu i/ili crijevima koji u iznimnim slučajevima može uzrokovati anemiju.

Manje često (mogu se javiti u manje od 1 na 100 osoba):

  • ulceracije želuca i dvanaesnika, ponekad praćene perforacijom ili krvarenjem probavnog sustava, upala sluznice u ustima s ulceracijama, pogoršanje postojećih bolesti crijeva (ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest), upala sluznice želuca
  • poremećaji središnjeg živčanog sustava kao što su glavobolja, omamljenost, nesanica, tjelesni nemir, razdražljivost ili umor
  • poremećaji vida
  • različiti kožni osipi
  • reakcije preosjetljivosti s koprivnjačom i svrbežom.

Rijetko (mogu se javiti u manje od 1 na 1000 osoba):

  • zujanje u ušima (tinitus)
  • povišena koncentracija ureje u krvi, bolovi sa strane i/ili u donjem dijelu trbuha, krv u urinu i vrućica mogu biti znaci oštećenja bubrega (papilarna nekroza)
  • smanjena vrijednost hemoglobina.

Vrlo rijetko (mogu se javiti u manje od 1 na 10 000 osoba):

  • upala jednjaka, upala gušterače i formiranje suženja crijeva
  • zatajenje srca, srčani napadaj i oticanje lica i šaka (edemi)
  • smanjeno izlučivanje urina i naticanje (osobito u bolesnika s visokim krvnim tlakom ili ograničenom bubrežnom funkcijom), nakupljanje vode (edemi), zamućeni urin (nefrotički sindrom); upala bubrega (intersticijski nefritis), koji može dovesti do akutnog zatajenja bubrega. Ako se pojavi neki od navedenih simptoma ili ako imate opći osjećaj slabosti, prestanite uzimati Ibuprofen i odmah otiđite svom liječniku, budući da to mogu biti prvi znakovi oštećenja bubrega ili zatajenja bubrega.
  • psihotične reakcije, depresija
  • visok krvni tlak, upala krvnih žila
  • brzo lupanje srca (palpitacije)
  • poremećaji jetrene funkcije, oštećenje jetre (prvi znakovi mogu biti promjena boje kože), osobito pri dugotrajnoj primjeni, zatajenje jetre, akutna upala jetre (hepatitis)
  • poremećaji stvaranja krvnih stanica – prvi znaci su: vrućica, grlobolja, površinske rane u ustima, tegobe slične gripi, teška iscrpljenost, krvarenje iz nosa i kože te neobjašnjive modrice. U tim slučajevima trebate odmah prekinuti liječenje i otići liječniku. Samoliječenje lijekovima za ublažavanje boli ili za spuštanje povišene tjelesne temperature (antipireticima) trebalo bi izbjegavati.
  • ozbiljne upale kože i komplikacije mekog tkiva mogu se javiti za vrijeme infekcije varičela virusom (vodene kozice)
  • pogoršanje upala povezanih s infekcijama (npr. nekrotizirajući fasciitis), koje je zabilježeno u pri primjenom određenih NSAR lijekova. Ako se pojave ili pogoršaju znakovi infekcije, trebali biste se odmah javiti Vašem liječniku. Potrebno je razjasniti je li potrebna antiinfektivna ili antibiotska terapija.
  • simptomi aseptičkog meningitisa (ukočenost vrata, glavobolja, mučnina, povraćanje, vrućica ili dezorijentiranost) zabilježeni su nakon primjene ibuprofena. Bolesnici s postojećim bolestima imunološkog sustava (sistemski eritemski lupus, mješovita kolagenoza) mogu biti jače pogođeni.

Odmah se javite liječniku, ako se pojave ovi simptomi.

  • ozbiljne kožne reakcije, kao što je osip po koži s crvenilom i mjehurićima (npr. Stevens- Johnsonov sindrom, multiformni eritem, toksična epidermalna nekroliza/Lyellov sindrom), ispadanje kose (alopecija)
  • teške reakcije preosjetljivosti. One se mogu manifestirati kao edem lica, oticanje jezika, oticanje grkljana, otežano disanje, ubrzan rad srca, pad krvnog tlaka (anafilaksija, angioedem ili teški šok). Pogoršanje astme.

Nepoznato (učestalost se ne može procijeniti iz dostupnih podataka):

  • reakcije dišnih putova, kao što je astma, bronhospazam ili kratkoća daha.
  • teška kožna reakcija (DRESS sindrom) uključujući simptome poput osipa, vrućice, otečenih limfnih čvorova te povećanog broja eozinofila.

Lijekovi kao što je IBUPROFEN RAPID BELUPO mogu se povezati s blagim povećanjem rizika od srčanog ili moždanog udara.

Prijavljivanje nuspojava

Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti Vašeg liječnika ili ljekarnika. To uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Nuspojave možete prijaviti izravno putem nacionalnog sustava za prijavu nuspojava.

Prijavljivanjem nuspojava možete pridonijeti u procjeni sigurnosti ovog lijeka.

5. Kako čuvati IBUPROFEN RAPID BELUPO?

Ovaj lijek čuvajte izvan pogleda i dohvata djece.

Čuvati na temperaturi ispod 25˚C u originalnom pakiranju radi zaštite od vlage.

Ovaj lijek se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na kutiji. Rok valjanosti odnosi se na zadnji dan navedenog mjeseca.

Nikada nemojte nikakve lijekove bacati u otpadne vode ili kućni otpad. Pitajte Vašeg ljekarnika kako baciti lijekove koje više ne koristite. Ove će mjere pomoći u očuvanju okoliša.

6. Sadržaj pakiranja i druge informacije

Što IBUPROFEN RAPID BELUPO sadrži?

Djelatna tvar je ibuprofen u obliku ibuprofen lizina. Svaka filmom obložena tableta sadrži 400 mg ibuprofena što odgovara 684 mg ibuprofen lizina.

Drugi sastojci su:

  • Jezgra tablete: povidon K30 (E1201), hipromeloza (15 mPas) (E464), prosolv SMCC 90 (celuloza, mikrokristalična, silikonizirana), natrijev škroboglikolat (Tip A), talk (E553b), magnezijev stearat. 
  • Ovojnica tablete: makrogolpoli(vinil alkohol), kopolimer, graftirani (Kollicoat IR), talk (E553b), titanijev dioksid (E171).

Kako IBUPROFEN RAPID BELUPO izgleda i sadržaj pakiranja?

IBUPROFEN RAPID BELUPO su bijele, duguljaste, bikonveksne filmom obložene tablete dimenzija 19.0 x 9.0 mm.

30 (3 x 10) filmom obloženih tableta u PVC/PVDC//Al blisteru, u kutiji.

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet i proizvođač

BELUPO lijekovi i kozmetika, d.d. Ulica Danica 5
48 000 Koprivnica

Način i mjesto izdavanja lijeka
Lijek se izdaje na recept, u ljekarni.

Članak uređen:

Ocjenite članak

0 / 5   0

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: Brufen rapid 400 mg, ibuprofen u kojim tabletama, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu

Vaši komentari

Komentare nagrađujemo.

Uputa o lijeku – IBUPROFEN RAPID BELUPO 400 mg filmom obložene tablete

Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.

Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.

Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.

Što je poželjno:

  • komentar u kojima su iznesene korisne informacije koje nadopunjuju članak
  • komentar u kojima se dijeli vlastito iskustvo koje može biti korisno drugima
  • komentar je odgovor na pitanje postavljeno od drugog čitatelja ili postavljeno vlastito pitanje

Trenutno nema komentara budite prvi i komentirajte članak.